O vyšší plat zabojujte argumentmi

Autor: Podstrelencová Andrea | 12.10.2016 o 11:35 | Karma článku: 1,87 | Prečítané:  673x

Požiadať o vyšší plat nebolo nikdy jednoduché. Ako predstúpiť pred šéfa a oznámiť mu naše očakávania? Kedy vyťahovať platovú otázku na pohovore?

Viem, každému z vás sa pri pomyslení na situáciu, ako sedíte oproti šéfovi a žiadate o zvýšenie platu, potia dlane a cítite, že vaše srdce bije čoraz intenzívnejšie. Najprv sa upokojte, hlboký nádych, výdych a začnite triezvo uvažovať.

Ešte predtým, ako s požiadavkou predstúpite pred nadriadeného, položte si otázku, či naozaj podávate taký výkon, aký od vás žiadajú. Zisťujete, že úloh vám pribúda, kompetencie sa zvyšujú, no vy si už ani nespomínate, kedy sa vám naposledy zvyšoval plat? Skúste si mzdu porovnať. Na internete sú dnes dostupné akékoľvek štatistiky a priemerné platy. Pozrite, koľko zarábajú ľudia s rovnakými skúsenosťami a na obdobnej pozícii. Ste podhodnotení? Nastal čas, aby ste navštívili šéfa.

Argumentujte...

Ako som už zdôraznila, šťastie praje pripraveným. Dôležité sú silné argumenty. Pokojne si ich spíšte. Nezabúdajte:

 • Vyzdvihnite, prečo ste pre firmu prínosom.
 • Poukážte na posledné úspechy, ktoré ste v zamestnaní dosiahli.
 • Nadriadenému povedzte, ako ste sa pričinili k rozvoju firmy.
 • Pripomeňte mu, ako dlho už vo firme pôsobíte.
 • Dôraz klaďte na svoj výkon a nezaťažujte nadriadeného vašou sociálnou situáciou.
 • Nezabudnite podčiarknuť, prečo vám práca v tejto firme vyhovuje a ako ste spokojní s jej náplňou, kolektívom, atď.
 • Zdôraznite tiež dátum, kedy sa vám naposledy zvyšoval plat.
 • Uveďte konkrétnu sumu, o akú si želáte navýšiť mesačnú mzdu.
 • Vysvetlite, ako ste sa k tejto sume dopracovali.

Pýtajte si vždy o čosi viac, ako reálne očakávate. Tým si vytvoríte priestor na vyjednávanie a šéf nadobudne dojem, že ste ochotní diskutovať. A možno budete mať šťastie a on prikývne na prvú sumu, ktorú vyslovíte:-).

Na to, aby sa tak stalo, musíte počkať na správny okamih. Určite za ním nechoďte v čase, kedy viete, že má plné ruky práce. Nerobte to počas obeda alebo tesne po pracovnej schôdzi. Buďte priami a vystupujte sebavedomo. Nekritizujte iných a ani sa s nimi neporovnávajte.

Pripraviť sa musíte aj na šéfovu protiotázku, ktorá môže znieť: „Ak vám vyhovieme, čo ponúknete ako protihodnotu za navýšenie mzdy?“ S odpoveďou narábajte veľmi opatrne, nikdy nesľubujte niečo, čo by sa vám mohlo v budúcnosti vypomstiť. Zopakujte mu, že váš výkon je maximálny, a to aj napriek zvyšujúcim sa kompetenciám, lenže vám chýba finančná motivácia. Môžete mu sľúbiť, že budete aj naďalej pristupovať k svojej práci zodpovedne. Ak by sa vaše požiadavky nestretli s pochopením, zachovajte chladnú hlavu a nadriadeného si slušne vypočujte. Nemajte strach z otázok. Pokojne sa ho opýtajte, čo musíte urobiť preto, aby ste si vyšší plat vybojovali. Majte na mysli, že jeho odmietnutie môže byť len taktika, ktorou sa snaží odhaliť, či skutočne stojíte o navýšenie. Tak smelo do toho!

Plat je ťažký oriešok už na pohovore

Platová otázka nerobí ťažkosti len existujúcim zamestnancom. Počas mojej praxe som sa mnohokrát stretla s uchádzačmi, ktorí nedokázali vyjednávať o plate. Buď nemali jasnú predstavu o svojej „cene“, alebo otázku mzdy otvárali priskoro. Uchádzačom o zamestnanie preto radím:

 • Vyťahovať platovú otázku na pohovore nie je tabu.
 • Ideálne je počkať, kým túto tému nadhodí potenciálny zamestnávateľ.
 • Ak sa tak nestane, v závere pohovoru sa opýtajte na výšku odmeny za odvedenú prácu. Nebuďte dojem, že je to pre vás otázka č.1.
 • Konkrétnu sumu nečakajte od zamestnávateľa. Návrh musí počuť z vašich úst.
 • Výšku platu stanovte s ohľadom na aktuálne priemerné platy na pozícii, akú plánujete obsadiť. Vždy si však stanovte sumu, pod ktorú určite ísť nechcete a snažte sa toho držať. Ideálne je navrhnúť plat, ktorý je približne o 15 percent vyšší, než je ten, ktorý by ste si želali každý mesiac na účte.
 • Sumu, ktorej sa dokážete vzdať, majte presne vyčíslenú, aby vás neprekvapila otázka: ,,Koľko ste ochotní spustiť z vašich požiadaviek?“

Majte na pamäti, že suma, ktorú si na pohovore vypýtate, vás v prípade prijatia do zamestnania bude sprevádzať aj v budúcnosti. Zamestnávateľ bude totiž pri prípadných navýšeniach rozmýšľať už iba v percentuálnej rovine, čiže výsledná suma sa bude odvíjať od vášho nástupného platu.

Hneď v úvode je potrebné žiadať svoju skutočnú hodnotu bez akejkoľvek skromnosti. Určite by ste nemali naletieť prísľubom typu: „Teraz Vám vieme ponúknuť len toľko, ale o pár mesiacov môžete očakávať výrazné zvýšenie.“ Ak ste na pohovore, ktorý vám má zaručiť kariérny postup a vyšší plat, než ste mali doposiaľ, neprezrádzajte skutočnú výšku vášho predchádzajúceho platu. Z tejto sumy sa totiž môže stať hranica, ktorú potenciálny zamestnávateľ nebude chcieť prekročiť. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Podnikajú na hranici prežitia. V kráľovstve polievok sa držková nevarí

Do niekoľkých hrncov naložili dvaja Bratislavčania svojho tvorivého ducha i značnú časť finančných úspor.

PLUS

Prečo je dobré nájsť si architekta

Len rozumný architekt vymyslí dom, v ktorom budete naozaj šťastní.

ŠPORT

Fotografka z Tour: Sagan má výraznú tvár, je fotogenický

Češka bola roky jedinou ženou, ktorá fotila Tour z motorky.


Už ste čítali?