Nepodceňujme rovnováhu medzi pracovným a súkromným životom

Autor: Podstrelencová Andrea | 26.8.2016 o 12:03 | Karma článku: 1,77 | Prečítané:  506x

Napriek tomu, že je leto stále v plnom prúde a mnohí sa ešte tešia na zaslúženú a dlho očakávanú dovolenku, treba myslieť aj na to, čo sa stane po návrate do pracovného kolotoča. 

Počas ďalších mesiacov ma, rovnako ako mnohých ďalších, čaká obdobie plné stresu a množstva práce. Ako dosiahnuť, aby zvyšok roka nebol len dlhým obdobím čakania na teplo, ale časom stráveným s rodinou a priateľmi? Osobne sa mi osvedčilo niekoľko spôsobov na vyváženie práce a súkromia.

Naučila som sa udržiavať odstup

Počas pracovnej doby sa každý z nás venuje (pracovným :-)) povinnostiam na 100 %. Priznajme si však, že často nad prácou rozmýšľame aj doma, prípadne si ju domov nosíme. Fyzicky sme síce s rodinou, myšlienkami nie. Ako si povedať „dosť“?

Dôležitým krokom, ako predchádzať stresu, je dať po príchode domov signál mozgu, že treba vypnúť. Odložiť firemný telefón, prezliecť sa do pohodlnejšieho oblečenia, popýtať sa partnera a detí ako sa počas dňa mali. A najmä, telefón či pracovný počítač zobrať do ruky až ráno, keď sa chystáme odísť do práce!

Keby bolo niečo skutočne súrne, kolegovia z práce Vám okrem e-mailu určite aj zatelefonujú...

Neoberám sa o spánok

Aj keď niekomu stačí spať pár hodín a následne bez problémov fungujú celý deň, väčšina z nás to nedokáže. Pri spánku netreba podceňovať jeho dĺžku, ani čas, kedy si idete ľahnúť. Ak si stanovíte pravidelnú dobu kedy ísť spať, vaše telo si navykne na určitý režim a na druhý deň sa zobudíte s dostatkom energie na plnenie povinností. Nuž a najhoršie, čo môžete urobiť, je myslieť v posteli na pracovné úlohy. Zbytočne sa stresujete a v noci si neodpočiniete.

Inak, patríte aj vy medzi tých, ktorí pred spaním ešte hodnú chvíľu čítajú e-maily v telefóne? Vedeli ste, že okrem zbytočného stresu si častým a dlhodobým pozeraním do výrazne svetlej obrazovky mobilu, kým okolo vás je tma, môžete privodiť aj rakovinu očí?

Plný kalendár je dnes ,,IN“

Byť zaneprázdnený a stíhať niekoľko vecí či prác naraz je dnes pre veľa ľudí ,,IN“. V očiach druhých dokážete byť potom superčlovekom. No stojí vám to za to? Je dôležité každý deň sa aspoň na pár minút zastaviť, myslieť na to, čo budete robiť po práci, kam pôjdete, alebo sa len tak porozprávať s kolegom. Je to forma psychohygieny, ktorá vám umožní opäť sa sústrediť na prácu.

Platí síce, že peniaze tvoria veľmi dôležitú súčasť života, sama však dobre viem, že tie najkrajšie chvíle a okamihy v živote sa za peniaze kúpiť nedajú. Ak ste aj vy v neustálom pracovnom kolotoči, skúste to zmeniť a urobiť svoj osobný život plnohodnotnejším. Poďakujú sa vám vaša myseľ, telo aj blízki.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Môže sa ľahko stať, že českú vládu povedie Slovák

Dôvody, pre ktoré by väčšina Čechov mala závidieť Slovákom ich politiku. Preferencie potvrdzujú, že tretina ľudí si ešte nevybrala.

ŠPORT

Milióny na jeho plat? Prieskumy ukázali, že Sagan sa oplatí

Tím Bora-Hansgrohe zhodnotila prvú sezónu v najvyššej lige, očakával viac.

SVET

Vojna sa dnes nedá vyhlásiť. A už vôbec nie cez Twitter

KĽDR považuje tweety prezidenta USA za vyhlásenie vojny. Washington namieta.


Už ste čítali?