reklama

Diplom vo vrecku, čo ďalej?

Končíte vysokú školu? Ak ste si ešte nezačali hľadať prácu, je najvyšší čas. Viem, určite by si ste si ešte predtým, ako rozšírite rady pracujúcich, radi oddýchli a užili posledné letné prázdniny. Nepochybne si ich zaslúžite.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Nezabúdajte však na to, že vysokoškolské vzdelanie nie je zárukou dobrej pozície a konkurencia je veľká – veď na trh práce okrem vás vstupuje ďalších 40 tisíc absolventov a miesto sa nemusí ujsť každému. Vlani viac ako 10 tisíc mladých ľudí po absolvovaní vysokej školy skončilo na úradoch práce a vyše štvrtina z nich si prácu nebola schopná nájsť ani do konca roka. Preto nečakajte a s hľadaním práce začnite čo najskôr. Nemusíte sa báť, určite vás to nevyťaží na 100 % a zostane vám čas aj na kamarátov, kúpanie či letné festivaly. Navyše výberové konania sa väčšinou robia s určitým časovým predstihom a je tak pravdepodobné, že keď sa vám podarí nájsť si prácu, reálne do nej nastúpite až o mesiac či dva. A s pracovnou zmluvou vo vrecku sa vám bude prázdninovať určite lepšie ako v ťažobe neistoty.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pamätajte, že šťastie praje pripraveným, preto pri hľadaní práce nenechávajte nič na náhodu:

  • Zadefinujte si oblasť

V prvom rade sa zamyslite nad tým, kde by ste mohli nájsť uplatnenie. Nemusíte sa pritom sústrediť výlučne na oblasť vášho vzdelania. Koniec-koncov, často to ani nie je možné, pretože reálny dopyt po niektorých odboroch je nižší ako počet absolventov.

Existujú mnohé pozície, v ktorých skôr ako vzdelanie zaváži to, aký ste človek. Napríklad u nás v poisťovni pracujú ako predajcovia poistenia, tzv. finanční agenti, nielen ľudia s ekonomickým a finančným vzdelaním, ale napríklad aj umelci, technici, zdravotníci, učitelia. Je to totiž práca, na ktorú musíte mať predovšetkým vhodné schopnosti a vlastnosti – najmä všeobecný prehľad, komunikatívnosť a ochotu sa učiť. Vzdelanie naozaj nie je rozhodujúce, ľudí vyškolíme rovnako, ako to robia v mnohých iných firmách. Dobrým bodom, z ktorého sa môžete pri výbere oblasti budúceho pôsobenia odpichnúť, sú aj vaše záľuby a vášne – pracovať v oblasti, ktorá vás napĺňa, je nesplneným snom mnohých.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
  • Trh je hladný po aktívnych ľuďoch, využitie to

Čím viac zdrojov použijete na hľadanie práce, tým je väčšia šanca, že si nájdete prácu vhodnú pre vás. To isté platí pri rozposielaní životopisov. Ak pošlete životopis do dvoch firiem, môžu sa vám ozvať z jednej, ale ak pošlete životopis na 50 rôznych miest, je oveľa väčšia šanca, že vás pozvú na viac pohovorov. Nebojte sa reagovať aj na ponuky, pri ktorých nespĺňate kritériá na 100 % - život je o kompromisoch a robia ich aj zamestnávatelia. Stopercentných kandidátov je málo a nezabudnite, že nie všetko je o splnených kritériách. Už viackrát sa mi stalo, že som pri výbere uprednostnila človeka, ktorý mi osobnostne sedel, oproti kandidátovi s papierovo lepšími predpokladmi. Proste zafungovala tam akási vzájomná chémia, ktorá viac súvisí s osobnosťou uchádzača ako s jeho kvalifikáciou.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
  • Životopis – čo dáte na papier, musíte mať v hlave

Uvedomili ste si niekedy, že prvý dojem je skutočne dôležitý? A práve prvý dojem tvorí váš životopis. Dajte si na ňom skutočne záležať a buďte pripravený na to, že sa váš nový potenciálny zamestnávateľ môže chytiť každého slova, ktoré je v ňom napísané. Otázky ohľadom vašich letných brigád, jazykových pobytov či rôznych stáží by vás rozhodne nemali zaskočiť. Nebuďte prekvapený ani v prípade, ak sa vás na pohovore budú pýtať na vaše záverečné práce, ich témy a dôvod, prečo ste si ich vybrali. Vyhýbajte sa frázam a klišé typu: „…komunikatívny, flexibilný, rád sa učím nové veci…“. Pripíšte si ich do životopisu len v prípade, ak si ich viete dostatočne obhájiť. Najlepšie na nejakých konkrétnych situáciách. Veľmi sa mi páčil napríklad absolvent, ktorý mi záľubu v učení sa nových vecí ilustroval na takomto príklade: Šiel okolo kostola, ktorý mal nad vchodom latinský nápis. Záujem dozvedieť sa, čo ten nápis znamená, ho doviedol až k tomu, že sa popri škole začal ako samouk venovať aj štúdiu latinčiny. Bol to pre mňa skvelý signál, že mám pred sebou kandidáta, ktorý sa nebojí ťažkých výziev a je pripravený ich zdolať.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
  • Pohovor – prirodzenosť a sebavedomie. S mierou

Na pohovore a ani v životopise nikdy neklamte. Zamestnávateľ na to skôr či neskôr príde a vás to môže stáť novú pozíciu. Nikto nie je dokonalý a priznať, že niečo neviem, nie je hriech. Ak v životopise tvrdíte, že excel používate ako pokročilý a na pohovore neviete vytvoriť jednoduché funkcie v tabuľkách, na trému to rozhodne neuhráte. Taktiež buďte prirodzený a slušne sa oblečte. Najmenej, čo môžete pred pohovorom urobiť, je zistiť si informácie o firme a pozícii, na ktorú sa hlásite. Rovnako sa pripravte na možné otázky: „Prečo ste si vybrali práve našu firmu? Prečo by sme si mali vybrať práve vás?“ Keď mi na pohovore kandidát nevie povedať, prečo si myslí, že je vhodný na pozíciu, je to obrovské mínus – ak on sám nie je presvedčený, že prácu zvládne, ako mám byť presvedčená ja?

  • Pracovné skúsenosti – na nezaplatenie

Väčšina zamestnávateľov požaduje od nových zamestnancov predchádzajúce pracovné skúsenosti. Za pracovnú skúsenosť sa považuje akákoľvek práca, či už brigáda alebo len výpomoc v rodičovskej firme. Nie je dôležité, či to bola práca v danom odbore, alebo nie. Dokážte novému zamestnávateľovi, že viete pracovať, ste zodpovedný a učenlivý - môže si to ceniť oveľa viac ako prax z „fachu“. Cennou referenciou môžu byť aj dobrovoľnícke aktivity, ktoré ukážu, že vám nechýba nadšenie a zapálenie pre prácu. Uchádzač bez praxe je pre mňa do určitej miery lotéria, ale keď už má nejakú prax (akúkoľvek), viem si, napríklad, overiť referencie, ktoré môžu vo výslednom hodnotení výrazne zavážiť.

Ak ste už absolvovali viacero pohovorov a rozposlali desiatky životopisov, ale výsledok sa stále nedostavil, neprestávajte a hľadajte ďalšie možnosti. Pasivita zabíja. Dobrým nástrojom, ako sa udržať vo švungu, je rozširovanie kvalifikácie. Poslúžiť môže napríklad program Repas. Ide o bezplatnú rekvalifikáciu, ktorá vám pomôže získať vedomosti a zvýši vašu šancu na uplatnenie sa na trhu práce. Prípadne sa skúste poobzerať aj po neplatených stážach. Je to vynikajúca cesta, ako získať skúsenosti a vytvoriť si základ pre budúce zamestnanie.

Podstrelencová Andrea

Podstrelencová Andrea

Bloger 
  • Počet článkov:  10
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som nadšená ejďžáristka:-) Teda celý svoj profesijný život sa venujem oblasti ľudských zdrojov a o nej chcem aj písať. Aktuálne pôsobím ako riaditeľka ľudských zdrojov skupiny NN na Slovensku. Zoznam autorových rubrík:  O práciSúkromné

Prémioví blogeri

Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu