Príjem na materskej dovolenke? Aj to je možné

Autor: Podstrelencová Andrea | 22.2.2016 o 9:24 | Karma článku: 4,25 | Prečítané:  1380x

Mnoho žien na rodičovskej „dovolenke“ (dovolenka je v úvodzovkách, pretože to žiadna dovolenka nie je), začne v určitom momente rozmýšľať nad možnosťami ako si privyrobiť. Táto potreba vzniká z dvoch jednoduchých dôvodov. 

Po prvé, výrazný pokles príjmu a po druhé, izolácia od bežného života. Či už sa chcete pomaly naštartovať  z finančných dôvodov alebo preto, že vám chýba kontakt s ľuďmi, v oboch prípadoch ste na správnom mieste.


Pracovné ponuky
Mamičky často netušia, kde pri hľadaní práce počas materskej vôbec začať, aj keď diskusné fóra sú plné tém, ktoré sa týkajú práve privýrobku. Ak ani vás neuspokojila odpoveď „klikanie na internetové reklamy“, tak vedzte, že to našťastie nie je vaša jediná možnosť na zárobok. Možností je veľa, len si treba vybrať tú, ktorá vám bude najviac vyhovovať.

V prvom rade záleží na vašich zručnostiach, vedomostiach či osobných preferenciách. Viete jazyk alebo ste výborná v matematike? Skvelé, môžete doučovať napríklad angličtinu, nemčinu alebo rôzne iné stredoškolské predmety. Práve na tieto účely vznikla stránka doucma.sk alebo rôzne skupiny na Facebooku. Účtovníčky sa môžu taktiež so svojimi vedomosťami podeliť formou doučovania alebo robiť účtovníctvo ako zárobok popri materskej. Baví vás vyrábať ručne robené výrobky? V súčasnosti je táto činnosť veľmi populárna a je veľa ľudí, ktorí si radi kúpia čokoľvek handmade. Inšpirovať sa môžete napríklad na sashe.sk. Konkrétne pre mamičky na materskej vznikla stránka sikovnamamina.sk, kde môžete svoje výrobky predávať.

Čas verzus peniaze
Faktorom, ktorý bude určite zohrávať veľkú úlohu pri hľadaní práce, bude čas. Existuje veľa prác, v ktorých si môže žena slušne privyrobiť počas materskej dovolenky, avšak tieto práce sú buď časovo náročné, alebo v nich nemáte príliš voľnosti. Pokiaľ chce byť žena doma s dieťaťom, štandardná práca, aj tá na polovičný úväzok, je ťažko zlučiteľná s materskými povinnosťami. Ideálne práce v tomto období sú tie, ktoré vám poskytujú voľnosť.

Ak ste sa rozhodli vrátiť sa do práce len kvôli kontaktu s ľuďmi, bude vaša voľba o čosi náročnejšia. Práca z domu sa v takých situáciách vylučuje a vy budete musieť nechať vaše dieťatko s opatrovateľkou či manželom o čosi častejšie, ako by ste chceli. Aj takáto práca sa však dá nájsť, ale jednoduchšie by v tomto prípade bolo navštevovať kurzy či semináre pre maminky na materskej dovolenke, kam môžete prísť aj so svojim dieťaťom a spoznáte veľa ľudí s podobnými problémami, aký máte vy.

Vyváženosť
Ak ste sa rozhodli popri materskej dovolenke pracovať tak pre zlepšenie rodinného rozpočtu, ako aj pre kontakt s ľuďmi, aj pre vás existujú pracovné pozície, ktoré vám budú vyhovovať. Vhodným kompromisom je napríklad práca v priamom predaji. Najčastejšie ide o predaj kozmetiky či vecí do domácnosti. Ak máte vyššie ambície, dobrým tipom je pozícia finančného agenta, v ktorej sú vašim „tovarom“ napríklad poistky. Aj u nás v poisťovni poznám viaceré mamičky, ktoré si takto privyrábajú. Keď sa s nimi zhováram o tom, čo im na práci vyhovuje, hovoria predovšetkým o voľnosti. Nie sú totiž viazané žiadnym pracovným časom a samé si dohadujú a organizujú stretnutia so svojimi klientmi. Ich zákazníkmi sú často práve ďalšie mamičky – po narodení dieťaťa totiž mnohí rodičia intenzívne rozmýšľajú o poistení dieťaťa a aj seba samých. Moje kolegyne tak majú potenciálnych klientov plné detské ihrisko a tam aj často prebiehajú ich pracovné stretnutia. A keďže mamičky medzi sebou intenzívne komunikujú, veľmi dobre im fungujú aj odporúčania, keď noví klienti (alebo skôr klientky) chodia za nimi sami.

Druhou vecou, ktorú si pochvaľujú, je fakt, že práca im umožňuje do výchovy dieťaťa vo väčšej miere zapojiť aj svoje silnejšie polovičky. Veta „Dnes večer mám stretnutie, o malú/malého sa staráš ty“ je niekedy naozaj na nezaplatenie :)

Nezabudnite na partnera
Nech sa rozhodnete pre akúkoľvek prácu, nezabudnite na dohodu s partnerom. To posledné, čo potrebujete k rodinnej pohode, je urazený manžel a dusná atmosféra v domácnosti. Nepostavte ho preto pred hotovú vec, ale rozprávajte sa s ním o tom už od začiatku a aktívne ho zapojte do vášho rozhodovania. Skúste ho napríklad poprosiť, aby zmapoval, kde by ste sa mohli uplatniť a pomohol vám s výberom, to určite zaberie :)

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Podnikajú na hranici prežitia. V kráľovstve polievok sa držková nevarí

Do niekoľkých hrncov naložili dvaja Bratislavčania svojho tvorivého ducha i značnú časť finančných úspor.

PLUS

Prečo je dobré nájsť si architekta

Len rozumný architekt vymyslí dom, v ktorom budete naozaj šťastní.

ŠPORT

Fotografka z Tour: Sagan má výraznú tvár, je fotogenický

Češka bola roky jedinou ženou, ktorá fotila Tour z motorky.


Už ste čítali?